Pracownikowi, który był gotowy do pracy, a nie mógł jej wykonywać z przyczyn niezależnych od niego, przysługuje wynagrodzenie za przestój. Jak obliczyć stawkę i kiedy Cię obowiązuje? Przeczytaj nasz artykuł.
Przestój w pracy – co to jest?
Przestój w pracy to sytuacja, w której pracownik nie może wykonywać swoich obowiązków z powodu określonych okoliczności. Mogą to być różnego rodzaju sytuacje, takie jak:
– awaria maszyny,
– brak materiałów do pracy,
– przerwa w dostawach,
– strajk,
– warunki atmosferyczne (np. w rolnictwie, budownictwie czy turystyce),
decyzja pracodawcy o zawieszeniu produkcji.
Warto podkreślić, że przestój może mieć charakter krótkotrwały lub trwać dłuższy czas.
Ile wynosi wynagrodzenie przestojowe?
Oto trzy modele obliczania wynagrodzenia za czas przestoju w pracy:
1. Wynagrodzenie miesięczne: Jeśli wynagrodzenie pracownika jest ustalone miesięcznie, należy podzielić je przez liczbę godzin do przepracowania w danym miesiącu, a następnie pomnożyć przez liczbę godzin, jakie pracownik przepracowałby w czasie normalnej pracy.
2. Wynagrodzenie godzinowe: Jeśli pracownik otrzymuje wynagrodzenie na godzinę, wynagrodzenie za czas przestoju oblicza się mnożąc stawkę godzinową przez liczbę godzin przestoju. Wyliczając wynagrodzenie przestojowe, należy wziąć pod uwagę jedynie stawkę zasadniczą
3. Wynagrodzenie przestojowe w wysokości 60%: Jeżeli w umowie o pracę nie wyodrębniono stawki miesięcznej ani godzinowej, pracownikowi przysługuje 60% wynagrodzenia, które uwzględnia wszystkie składniki, również zmienne, z ostatnich trzech lub dwunastu miesięcy. Następnie to wynagrodzenie dzieli się przez liczbę godzin przestoju.
Pracodawco! Potrzebujesz wsparcia dla działu kadr? Już dziś możesz zupełnie za darmo przetestować program Synerdi.
Dzięki niemu efektywniej kontrolujesz urlopy, czas pracy oraz kartoteki pracowników. Nasza platforma wspiera komunikację w zespole, podnosząc wydajność pracy. Więcej informacji znajdziesz po kliknięciu tutaj.