Pracodawca ma obowiązek udzielić pracownikowi, na jego wniosek, dni wolnych na poszukiwanie pracy. Kto może ubiegać się o takie dni wolne i jakie są ich limity? Odpowiadamy poniżej.
Komu przysługują dni wolne na poszukiwanie pracy? Dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują pracownikowi, któremu pracodawca wypowiedział umowę o pracę. To oznacza, że pracownik może skorzystać ze zwolnienia na poszukiwanie pracy tylko wtedy, gdy to pracodawca zainicjował wypowiedzenie umowy. W przypadku innego trybu rozwiązania umowy, na przykład wypowiedzenia przez pracownika lub na mocy porozumienia stron, dni wolne na poszukiwanie pracy nie przysługują.
Należy podkreślić, że prawo do dni wolnych na poszukiwanie pracy jest uzależnione od długości okresu wypowiedzenia. Zgodnie z art. 37. § 1. Kodeksu pracy, dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują pracownikowi, gdy okres wypowiedzenia umowy wynosi co najmniej 2 tygodnie.
Długość okresu wypowiedzenia jest regulowana przez Kodeks pracy i wynosi odpowiednio:
dla umów na okres próbny:
– 3 dni robocze, jeżeli okres próbny nie przekracza dwóch tygodni,
– 1 tydzień, jeżeli okres próbny wynosi co najmniej 2 tygodnie,
– 2 tygodnie, jeżeli okres próbny wynosi 3 miesiące,
dla umów o pracę zawartych na czas określony oraz nieokreślony:
– 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
– 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
– 3 miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.
To oznacza, że dni wolne na poszukiwanie pracy przysługują wszystkim pracownikom zatrudnionym na umowach na czas określony i nieokreślony oraz na umowach na okres próbny wynoszący 3 miesiące. Pracownicy zatrudnieni na umowach na okres próbny krótszy niż 3 miesiące nie będą mogli skorzystać z dni wolnych na poszukiwanie pracy.
Ważne jest, że dni wolne na poszukiwanie pracy są udzielane tylko na wniosek pracownika. Jeśli pracownik nie złoży odpowiedniego wniosku, nie będzie mógł skorzystać z dodatkowych dni wolnych.
Zgodnie z art. 37. § 2. Kodeksu pracy, wymiar dni wolnych na poszukiwanie pracy wynosi:
– 2 dni robocze, jeśli okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie lub 1 miesiąc,
– 3 dni robocze, jeśli okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące.
To oznacza, że z trzech dni wolnych na poszukiwanie pracy będą mogli skorzystać tylko pracownicy, którzy byli zatrudnieni u danego pracodawcy co najmniej 3 lata.
Ważne jest, że 3 dni na poszukiwanie pracy przysługują również pracownikom, których trzymiesięczny okres wypowiedzenia został skrócony w związku z wypowiedzeniem umowy o pracę z powodu ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, bądź z innych przyczyn niezależnych od pracownika.
Pracownik ma prawo do 2 lub 3 dni na poszukiwanie pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Należy jednak zaznaczyć, że niewykorzystanie zwolnienia na poszukiwanie pracy nie uprawnia do rekompensaty w formie ekwiwalentu pieniężnego. Zgodnie z § 5. rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 29 maja 1996 r. w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy oraz wynagrodzenia stanowiącego podstawę obliczania odszkodowań, odpraw, dodatków wyrównawczych do wynagrodzenia oraz innych należności przewidzianych w Kodeksie pracy, do obliczenia wynagrodzenia za dni wolne na poszukiwanie pracy stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy, z tym że składniki wynagrodzenia ustalane w wysokości przeciętnej oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy.
W wyliczeniu wynagrodzenia za czas zwolnienia na poszukiwanie pracy należy uwzględnić składniki stałe w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu, w którym miało miejsce to zwolnienie oraz składniki zmienne wyłącznie z miesiąca, w którym pracownik wykorzystał dni wolne na poszukiwanie pracy.