Od pewnego czasu słyszymy, że Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów. Przeciętnie pracownik w Polsce spędza w pracy więcej godzin niż pracownicy w wielu innych krajach Unii Europejskiej. Długie godziny pracy mogą spowodować wypalenie zawodowe, problemy oraz skutki uboczne obniżonej wydajności. Na przeciw takiej sytuacji wychodzi Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityk, która deklaruje, że do 2027 roku chciałby aby w Polsce weszły w życie przepisy skracające czas pracy Polaków. Mówi się o rozważeniu dwóch opcji – albo 4-dniowy tydzień pracy albo skrócenie tygodnia pracy do 35 godzin. Z pewnością z planowanych zmian ucieszą się Pracownicy, Pracodawcy muszą zatem przeliczyć koszty i efektywność pracowników a przede wszystkim określić czy w skróconym czasie pracy da radę wykonać zaplanowane działania. Są z pewnością branże, w których nie da się wykonać dotychczasowych wskaźników w skróconym czasie pracy – i obawiam się że dużo jest takich gałęzi przemysłu.
Zastanówmy się zatem jakie są wady i zalety skróconego czasu pracy.
Zalety czterodniowego tygodnia pracy:
1. Poprawa równowagi między pracą a życiem prywatnymKrótszy tydzień pracy umożliwia więcej czasu na odpoczynek, spędzanie czasu z rodziną i na wykonanie wykonawcze. Może to dotyczyć korzyści dla zdrowia psychicznego i personelu.
2. Obciążenie produktywnościMniejsza liczba godzin pracy w ciągu tygodnia może spowodować, że pracownicy będą bardziej skupieni i wykonani w swoich zadaniach. Krótki czas pracy może także zostać wykorzystany do awaryjnej organizacji czasu i priorytetowania zadań.
3. Poprawa morale pracownikówOferta najkrótszego tygodnia pracy może być motywacją pracowników i przedstawicieli tej lojalności wobec firmy. Osoby mogą być bardziej zaangażowane i bardziej ukierunkowane na swoją pracę.
4. Zwiększone atrakcyjności pracodawcy Czterodniowe firmy pracujące mogą być bardziej atrakcyjne dla niezależnych pracowników, co może mieć wpływ na skuteczność retencji pracowników oraz umiejętności rekrutacyjnych.
Wady czterodniowego tygodnia pracy:
1. Możliwe większe obciążenie pracowników W niektórych przypadkach nadmierna kumulacja zadań przy krótszym tygodniu może być stresujące dla pracowników i podwyższać ryzyko popełniania błędów.
2. Mniejsza dostępność dla klientówKrótszy tydzień pracy może być dostępny, że dostępne są dodatkowe godziny otwarcia lub mniej dostępne dla klientów i partnerów biznesowych, co może być stosowane na obsługę klienta i relacje biznesowe
3.Konieczność udostępnienia nowego harmonogramuWprowadzenie krótszego tygodnia pracy może wymagać wprowadzenia nowego harmonogramu pracy przez pracodawców, co może być wyzwaniem, gdyż pracownicy muszą również dostosować swoje nowe, służbowe harmonogramy z prywatnymi czyli na nowo poukładać obowiązki związane z opieką nad dziećmi, zajęciami pozalekcyjnymi itp.
4. Możliwy spadek produktywnościMimo że tydzień pracy może w pierwszej fazie będzie wskazywał wzrost produktywność pracowników to z czasem i z pewnością w niektórych przypadkach od początku, może także wpływać na obniżenie wydajności gdyż pracownicy nie będą w stanie sprawnie działać, gdyż będą „zasypani” zadaniami, które dotychczas robili przez 5 dni przez 40 godzin.
Jeżeli natomiast poszukujecie Państwo jak efektywnie zarządzać czasem pracy pracowników niezależnie od tego czy tydzień pracy będzie pięciodniowy czy czterodniowy i będzie wynosił 40 czy 35 godzin. Zapraszamy do zapoznania się z narzędziem – programem Synerdi, który ułatwia zarówno pracownikom, jak i pracodawcom efektywnie zarządzać czasem pracy oraz planować i zarządzać urlopami.
Synerdi zapewnia przejrzystość w komunikacji, ułatwia śledzenie dostępnych dni urlopowych oraz planowanie zastępstw. Jak chcesz zobaczyć jak skutecznie wdrożyć tworzyć plany urlopowe, zarządzać nieobecnościami, prowadzić e-teczki osobowe, czy prowadzić elektroniczną ewidencję czasu pracy to zapraszamy Cię na indywidulaną, bezpłatną i niezobowiązującą prezentacją systemu – wystarczy wysłać formularz zgłoszeniowy znajdujący się na: . https://synerdi.pl/prezentacja-systemu/. Prezentacja trwa około 30 minut i jest przeprowadzona na platformie MS Teams. Zapraszamy!