Do 17 maja 2024 roku Pracodawcy są zobowiązani dostosować się do rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z dnia 18 października 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy.
Nowe wymagania BHP na stanowiskach pracy wyposażonych w monitory ekranowe nakładają na Pracodawcę konieczność wyposażenia stanowiska pracy o:
1. Monitor stacjonarny lub podstawkę zapewniającą ustawienie ekranu tak, aby jego górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu
Wymagania:
– możliwość pochylenia ekranu,
– ustawienie monitora ekranowego oraz innych elementów wyposażenia nie powinna wymuszać niewygodnych ruchów głowy i szyi,
– górna krawędź monitora ekranowego na wysokości oczu pracownika,
– ustawienie monitora ekranowego względem źródeł światła powinno ograniczać olśnienie i odbicia światła,
– znaki na ekranie powinny być wyraźnie czytelne,
– obraz na ekranie powinien być stabilny, bez migotania lub innych form niestabilności,
– jaskrawość i kontrast znaku na ekranu powinny być łatwe do regulowania w zależności od warunków oświetlenia stanowiska pracy.
2. Klawiaturę
Wymagania:
– powinna stanowić osobny element wyposażenia podstawowego stanowiska pracy,
– powierzchnia klawiatury powinna być matowa,
– znaki na klawiaturze powinny być kontrastowe i czytelne,
– konstrukcja klawiatury powinna umożliwiać użytkownikowi przyjęcie pozycji, która nie powodowałaby zmęczenia mięśni kończyn górnych podczas pracy,
– powinna być ustawiona z zachowaniem takiej odległości od przedniej krawędzi stołu, która umożliwia podparcie dla rąk i przedramion z zachowaniem co najmniej kąta prostego między ramieniem i przedramieniem.
3. Krzesło
Wymagania:
– dostatecznie stabilne – co najmniej 5-podporowa podstawa z kółkami jezdnymi,
– regulacja wysokości siedziska,
– regulacja wysokości oparcia odcinka lędźwiowego kręgosłupa,
– regulacja kąta pochylenia oparcia,
– odpowiednie wymiary oparcia i siedziska, zapewniające wygodną pozycję ciała i swobodę ruchów,
– wyprofilowanie siedziska i oparcia odpowiednie do naturalnego wygięcia kręgosłupa i ud
– możliwość obrotu wokół osi pionowej o 360°,
– regulowane podłokietniki,
– mechanizmy regulacji wysokości siedziska i pochylenia oparcia powinny być łatwo dostępne i proste w obsłudze oraz tak usytuowane, aby regulację można było wykonywać w pozycji siedzącej.
4. Stół
Wymagania
– powierzchnia blatu powinna być matowa,
– odpowiednia przestrzeń do umieszczenia nóg pod blatem stołu oraz do przyjęcia wygodnej pozycji i możliwości jej zmiany podczas pracy.
5. Uchwyt na dokumenty
Wymagania
– jeżeli przy pracy istnieje konieczność korzystania z dokumentów, na życzenie pracownika stanowisko pracy należy wyposażyć w uchwyt na dokumenty – z regulacją ustawienia wysokości, pochylenia oraz odległości od pracownika.
6. Podnóżek
Wymagania
– na życzenie pracownika stanowisko pracy należy wyposażyć w podnóżek
7. Oświetlenie
Wymagania:
– dostosowane do rodzaju wykonywanych prac,
– zapewniające komfort pracy wzrokowej,
– należy ograniczyć olśnienie bezpośrednie oraz olśnienie odbiciowe,
– dopuszcza się stosowanie opraw oświetlenia miejscowego,
– pod warunkiem że będą to oprawy niepowodujące olśnienia.
Czy nowe technologie i systemy typu Synerdi mogą wspomóc w dostosowaniu się do obowiązków. Mogą! w szczególności w aspekcie ewidencji wyposażenia danego miejsca pracy i przypisania drobnego wyposażanie do danego pracownika.
Ewidencja drobnego wyposażenia pracowniczego, ma wpływ na:
Łatwiejsze śledzenie aktywów: Ewidencja drobnego wyposażenia pozwala firmom śledzić, które aktywa należą do danego pracownika, co ułatwia kontrolę nad posiadaniem i użytkowaniem sprzętu przez pracowników.
Zapobieganie utracie: Dzięki ewidencji można uniknąć przypadków utraty drobnego wyposażenia, ponieważ każdy element jest przypisany do konkretnego pracownika, co ułatwia jego odnalezienie w razie potrzeby.
Łatwiejszą konserwację i naprawę: W przypadku problemów technicznych lub potrzeby serwisowania, ewidencja ułatwia identyfikację właściciela urządzenia, co przyspiesza proces naprawy lub wymiany.
Zarządzanie kosztami: Ewidencja drobnego wyposażenia pozwala firmom lepiej zarządzać swoimi zasobami i kosztami, ponieważ mogą śledzić, które aktywa są przypisane do konkretnych pracowników i jak są one używane.
Bezpieczeństwo danych: Przy użyciu ewidencji drobnego wyposażenia można monitorować, które urządzenia są używane do przetwarzania danych firmowych, co pomaga w zapewnieniu bezpieczeństwa informacji.
Odpowiedzialność pracowników: Posiadanie jasnej ewidencji drobnego wyposażenia sprawia, że pracownicy są świadomi, że są odpowiedzialni za powierzone im aktywa, co może zachęcić ich do ostrożniejszego i odpowiedzialniejszego korzystania z nich.
Ułatwienie rozliczeń: Ewidencja drobnego wyposażenia może ułatwić rozliczenia podatkowe lub koszty związane z użytkowaniem sprzętu przez pracowników, ponieważ firma może śledzić, które aktywa są używane przez poszczególnych pracowników i w jakim zakresie.
Wprowadzenie systemu do ewidencji drobnego wyposażenia takiego jak Synerdi może zatem przynieść wiele korzyści dla firm, pomagając w lepszym zarządzaniu zasobami, minimalizacji strat oraz zwiększenia efektywności i bezpieczeństwa pracy.
Ponadto system Synerdi wspomoże Cię w zarządzaniu nieobecnościami, e-teczkami, czy prowadzenie ewidencji czasu pracy. Zachęcamy do wejścia na stronę na stronę www.synerdi.pl i do założenia bezpłatnego konta.
Odkryj, jak w prostych krokach z wykorzystaniem Synerdi przygotujesz swoją firmę do pracy, utworzysz konta dla pracowników i udostępnisz im wszystkie niezbędne informacje. My również chętnie wspomożemy Cię indywidulaną, bezpłatną i niezobowiązującą prezentacją systemu – zapraszamy do wypełnienia zgłoszenia: https://synerdi.pl/prezentacja-systemu/
Pamiętaj, że dzięki Synerdi, zarządzanie drobnym wyposażaniem stanowisk pracy, urlopami, kartotekami i czasem pracy w Twojej firmie stanie się nie tylko prostsze i bardziej efektywne, ale także całkowicie zgodne z obowiązującymi przepisami. Nie trać czasu na żmudne procesy – pozwól, aby Synerdi zrobiło to za Ciebie. Zapraszamy.