Polacy są jednym z najbardziej zapracowanych narodów w Europie, z tygodniowym czasem pracy wynoszącym średnio od 40 do ponad 43 godzin. Tylko Serbowie, Rumuni i Grecy pracują więcej, podczas gdy średnia unijna wynosi nieco ponad 36 godzin tygodniowo. W obliczu tych statystyk, coraz więcej Polaków zaczyna dostrzegać atrakcyjność dodatkowego dnia wolnego. Przepracowanie i przemęczenie negatywnie wpływają na zdrowie oraz efektywność pracy. Skrócenie tygodnia pracy przez pracodawcę może przyczynić się do postrzegania firmy jako elastycznej, co jest wysoko cenione przez osoby pracujące w branży techicznej.
Praca zdalna i skrócony tydzień pracy: nowe trendy
Przed wybuchem pandemii zarówno powszechna praca zdalna, jak i skrócenie tygodnia pracy, wydawały się nowatorskimi pomysłami, na które mogły sobie pozwolić nieliczne przedsiębiorstwa. Jednakże, nowe warunki pracy wymusiły na firmach oraz pracownikach konieczność poszukiwania nowych dróg organizacji pracy. Zmiany, których tak się obawiano, przyniosły wiele korzyści.
Według danych No Fluff Jobs, prawie 40% ankietowanych pracowniczek IT uważa, że dodatkowy dzień wolny od pracy jest lepszym benefitem od służbowego sprzętu do pracy. Wiele osób chciałoby skrócenia czasu pracy przy zachowaniu obecnego wynagrodzenia. Na przykład, w badaniu na potrzeby ostatniej edycji raportu No Fluff Jobs Kobiety w IT, 38,9% ankietowanych wskazało, że 4-dniowy tydzień pracy to dla nich ważny benefit.
Eksperymenty z 4-dniowym tygodniem pracy
Kilka krajów i firm wprowadziło pilotażowe programy polegające na skróceniu tygodnia pracy, np. Wielka Brytania, Islandia oraz japoński oddział Microsoftu. Eksperymenty te pozytywnie wpłynęły na produktywność i zadowolenie pracowników. W minionym tygodniu w Niemczech uruchomiono tego typu program, w którym bierze udział 45 firm, a w Polsce etapowe przechodzenie na 4-dniowy tydzień pracy rozpoczęła firma Herbapol.
Czy skrócony tydzień pracy stanie się normą?
Wiele firm, w których pracownicy są zainteresowani takim rozwiązaniem, jeszcze czeka na kolejne wyniki badań, również takich, które są prowadzone w dłuższych okresach i na większych próbach. Decyzje dotyczące wprowadzenia tego benefitu lub jego braku będą zależne od branży, stopnia automatyzacji, istniejącej konkurencji oraz celów poszczególnych organizacji.
Czy skrócony tydzień pracy stanie się nowym standardem? Czas pokaże.