W obliczu rosnącego problemu wypalenia zawodowego w Polsce, gdzie statystyki pokazują, że nawet 65% Polaków odczuwa symptomy tego zjawiska, a około 70 do 80% może czuć się wypalonych w pracy, ważne jest zwrócenie uwagi na sposoby radzenia sobie z tym problemem.
Wypalenie zawodowe – co to takiego?
Wypalenie zawodowe to stan, w którym pracownik odczuwa:
– przewlekłe zmęczenie,
– stres,
– brak satysfakcji z pracy.
Jest to reakcja na długotrwałe napięcie związane z nadmiernymi wymaganiami zawodowymi i brakiem równowagi między życiem zawodowym a osobistym.
Przyczyny i objawy wypalenia
Przyczynami wypalenia są m.in. długie godziny pracy, ciągła gotowość do pracy, zbyt wysokie wymagania, brak wsparcia i możliwości rozwoju oraz zaburzona równowaga między życiem zawodowym a prywatnym. Objawy, które powinny zwrócić uwagę pracodawcy oraz kolegów i koleżanek z pracy to m.in. częste konflikty, zmniejszona koncentracja i efektywność, a także brak możliwości osiągnięcia zamierzonych rezultatów mimo dużego wysiłku
Zarządzanie stresem w pracy
Aby zarządzać stresem w pracy, istotne jest wprowadzenie prewencji, rozpoznawania i zapobiegania przeciążeniom pracowników. Należy również badać potrzeby zespołu, szkolić kadry w umiejętnościach miękkich, poprawiać komunikację i zachęcać do korzystania z urlopów oraz monitorować nadgodziny.
Programy pomocowe i narzędzia
Programy takie jak Synerdi, które pomagają w ewidencjonowaniu czasu pracy, planowaniu urlopów i przechowywaniu kartotek pracowników, mogą odgrywać kluczową rolę w zarządzaniu stresem. Pracodawcy powinni również rozważyć wprowadzenie warsztatów, konsultacji z psychologiem i innych działań wspierających zdrowie psychiczne pracowników.
Jak sobie pomóc samemu?
Osobiście można zarządzać stresem przez naukę technik medytacyjnych i oddechowych, uprawianie sportu, dbanie o zdrowy sen, unikanie stresogennych sytuacji i ludzi oraz dbanie o zdrową dietę. Istotne jest też budowanie pozytywnych relacji z innymi, co pomaga w przezwyciężaniu stresu.
Warto jednak pamiętać, że w przypadkach, gdy stres przekształca się w poważniejsze problemy, takie jak depresja czy lęki, wsparcie psychiatryczne staje się niezbędne. Psychiatra może zdiagnozować problem i zaproponować odpowiednie leczenie, w tym farmakoterapię.