Praca zdalna, która miała być chwilowym rozwiązaniem na czas pandemii, szturmem podbija globalny sektor korporacyjny. Model ten doczekał się w Polsce regulacji ujętych w Kodeksie pracy i zyskuje coraz więcej zwolenników zarówno wśród pracodawców, jak i specjalistów. W artykule przyjrzymy się statystykom dotyczącym pracy zdalnej i hybrydowej, a także sprawdzimy w jaki sposób pracodawcy powinni ustalić koszty w nowym modelu pracy.
Praca zdalna – statystyki, regulacje prawne
Jak wynika z raportu Stan pracy hybrydowej w Polsce. Doświadczenia i oczekiwania pracowników, opracowanego przez firmę Deloittle w listopadzie 2022 roku, 46% respondentów deklaruje,że decyzja o zwiększeniu liczby dni obowiązkowej obecności w biurze skłoniłaby ich do zmiany pracodawcy. Jednocześnie ponad 30% zrezygnowałoby z części wynagrodzenia, aby uzyskać lub zachować możliwość pracy zdalnej w zadowalającym wymiarze.
Te wyniki pokazują, że elastyczne formy pracy, takie jak praca hybrydowa, mają duże znaczenie dla pracowników i mogą wpływać na ich decyzje dotyczące zatrudnienia. Konieczność zmian zauważają nie tylko pracownicy ale również ustawodawcy.
W dniu 7 kwietnia 2022 r. wprowadzono oczekiwane przepisy dotyczące wykonywania pracy w trybie zdalnym w Kodeksie pracy. Zastąpiły one dotychczasowe regulacje, odnoszące się do tzw. telepracy. Po wdrożeniu nowych zasad, pokrywanie kosztów pracy zdalnej przestało być opcjonalne i stało się obowiązkowym elementem wynagrodzenia dla pracowników wykonujących pracę zdalną.
W jaki sposób ustalić koszty pracy zdalnej?
Nowe przepisy pozostawiają pracodawcom dużą swobodę w pokryciu kosztów pracy zdalnej, wyróżniając trzy elementy: koszty sprzętu, koszty serwisu i koszty bieżące. Pracodawcy mają kilka opcji uregulowania tych kosztów.
Sprzęt:
a) Pracodawca zapewnia niezbędny sprzęt.
b) Pracownik używa swojego sprzętu i otrzymuje ekwiwalent lub ryczałt.
Serwis:
a) Pracodawca zapewnia serwis narzędzi pracy.
b) Pracodawca pokrywa rzeczywiste koszty serwisu organizowanego przez pracownika.
c) Pracodawca wypłaca ryczałt.
Koszty bieżące:
a) Pracodawca pokrywa koszty energii elektrycznej i usług telekomunikacyjnych oraz ewentualnie inne koszty jako ekwiwalent.
b) Pracodawca wypłaca ryczałt.
Problem pokrycia kosztów bieżących:
– Wysokość ekwiwalentu lub ryczałtu za pracę zdalną nie jest jednoznacznie określona w przepisach.
– Ustalając ekwiwalent, trzeba uwzględnić dokładne miesięczne koszty poniesione przez pracownika.
– Ryczałt jest bardziej preferowanym rozwiązaniem, ale wymaga ustalenia stałej comiesięcznej kwoty.
– Wysokość ryczałtu może różnić się w zależności od miasta i branży, oscylując między 30 zł a 90 zł dla pracowników pracujących całkowicie zdalnie.
– Należy rozważyć, czy ryczałt zmienia się w przypadku nieobecności pracownika z powodu choroby lub innych przyczyn.
Aby ułatwić wdrożenie pracy zdalnej i zarządzanie informacją o pracownikach, warto skorzystać z oprogramowania Synerdi. Dzięki niemu można poprawić komunikację w firmie, zarządzać informacją o pracownikach, kontrolować urlopy oraz rejestrować czas pracy. Wykorzystanie Synerdi może znacznie ułatwić proces adaptacji do nowych przepisów i usprawnić funkcjonowanie pracy zdalnej. Skorzystaj z Synerdi już teraz i zwiększ efektywność swojej firmy!