Okres świąteczny oraz weekendy to dla pracowników czas odpoczynku, ale co się dzieje, gdy ktoś jest na zwolnieniu lekarskim (L4) w tych dniach? Analiza przepisów kodeksu pracy rzuca nieco światła na tę kwestię.
Zgodnie z treścią Kodeksu pracy Art. 130 pkt. 2 § 2 “Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.” § 3 “Wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ustalony zgodnie z art. 129 § 1 Kodeksu pracy, ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy“.
Kodeks pracy gwarantuje pracownikowi prawo do wolnego w weekendy i święta. Gdy święto przypada na sobotę, pracodawcy zwykle wyznaczają piątek jako dzień wolny. Co się dzieje, gdy pracownik jest na zwolnieniu lekarskim w tym dniu? Zgodnie z przepisami, pracownik nie ma prawa do dodatkowego dnia wolnego w zamian za ten dzień.
Pracodawca nie ma obowiązku wyznaczania dodatkowego dnia wolnego dla pracownika, który zachorował podczas zaplanowanego dnia wolnego. Pracodawca spełnił swój obowiązek, tzn. wyznaczył dzień wolny, ale pracownik nie jest w stanie z niego skorzystać (korzysta w tym czasie z innego świadczenia).
Co w sytuacji, gdy pracownik pracuje w święta lub weekend (np. ma dyżur) ? W takim przypadku pracodawca ma obowiązek wyznaczyć mu inny dzień wolny. Jeśli obie strony zgodzą się na ten termin, a pracownik zachoruje, pracodawca także nie będzie musiał wyznaczać mu innego dnia wolnego na zamianę za ten, który przypadał na czas jego nieobecności.
Ważne jest, aby pamiętać o tym, że pracownik zawsze otrzymuje wynagrodzenie chorobowe za czas niezdolności do pracy, wliczając w to dni wolne. Innymi słowy pracownik ma prawo do (80%) wynagrodzenia za dni, w których jest niezdolny do pracy z powodu choroby, nawet jeśli są to dni wolne od pracy.
Kodeks pracy przewiduje również sytuacje, w których pracodawca musi przesunąć urlop na inny termin, np. gdy pracownik zachoruje przed zaplanowanym urlopem lub w jego trakcie. W takiej sytuacji pracownik powinien przedstawić zwolnienie lekarskie kadrowej, a nieobecności związane z urlopem zostaną zastąpione nieobecnościami z powodu choroby.
Źródło:
https://lexlege.pl/kp/art-130/
Więcej na ten temat przeczytasz tutaj:
https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-choroba-pracownika-podczas-dnia-wolnego-za-prace-w-niedziele-i-swiet